Зміст
Football at Olympics

Футбол на Олімпіаді пройшов досить цікавий шлях – від турніру на 3 команди до головного змагання планети і назад. Якби збірна України не пробилася на цьогорічні Ігри в Парижі, ми б продовжували ігнорувати цей турнір і надалі. Давайте розберемося, чим він заслужив таке ставлення?

А ви коли-небудь задумувались, чому емблема дворазових чемпіонів світу збірної Уругваю містить 4 зірки? Справа в тому, що під час чергового рестайлінгу лого (в 1989 році) місцева Асоціація футболу вирішила відзначити перемоги не тільки на мундіалях (1930 і 1950), але і на Олімпійських іграх (1924 і 1928). Уругвайці виграли цей турнір у момент його найбільшого розквіту – коли інших можливостей порівняти найсильніші збірні світу просто не існувало.

Luis Suarez, Uruguay

Перший олімпійський млинець

Футбол не потрапив до програми перших Олімпійських ігор у новітній історії (1896), хоча ще на паризькому Конгресі 1894 року лунала думка, що цей вид спорту набуває популярності та має бути присутнім на Олімпіаді. Хоча ви можете собі уявити, в якому стані тоді перебував футбол, адже переважної більшості сучасних клубів тоді банально ще не існувало.

На двох наступних Іграх футбол вже зʼявився, але його програма була, мʼяко кажучи, скороченою, адже у змаганнях брали участь всього по 3 команди. В Парижі-1900 це були так звані збірні Великої Британії (перевдягнуті футболісти клубу Аптон Парк), Франції (Клуб Франсез) та, увага, міжнародна команда на базі Брюссельського університету (бельгійці + британець та нідерландець). В Сент-Луїс-1904 доїхали тільки збірна Канади та дві американські команди. ФІФА і досі не визнає ці турніри офіційними.

Починаючи з 1908 року ситуація почала змінюватись на краще. Кількість учасників зростала, але тепер збірні мали складатися з футболістів-аматорів, що робило неможливим участь найсильніших команд у повному складі. Це досі було важко назвати серйозним турніром, бо деякі футболісти примудрялися забивати по 10 голів за матч. Британці виграли обидві наступні Олімпіади, а їхню домінацію перервала тільки Перша світова війна.

Міжвоєнний розквіт олімпійського футболу

У 1920 році на Олімпійському турнірі востаннє грали тільки європейські команди (14 збірних), а скандальний фінал завершився вже на 39 хвилині. Збірна Чехословаччини залишила поле за рахунку 2:0 на користь Бельгії на знак протесту проти жахливого суддівства. За це команду дискваліфікували, а переможці “бронзового” матчу іспанці отримали срібні медалі.

Новостворена організація ФІФА, яка в той час тільки набирала оберти, побачила перспективу в змаганнях національних команд і долучилася до проведення двох наступних турнірів, які і виграв Уругвай (1924, 1928). При чому, на Іграх-1928 саме футбольні матчі були найпопулярнішими змаганнями.

Але очільник ФІФА Жюль Ріме розумів, що це досі не протистояння найсильніших збірних, адже обмеження не дозволяли футболістам неаматорам (по факту, найсильнішим гравцям світу, які заробляли виключно футболом) брати в них участь. Француз взявся за створення свого турніру, який ми всі знаємо як перший чемпіонат світу з футболу. Йому довелося посваритися з Міжнародним олімпійським комітетом, а формальним приводом для цього стало різне бачення статусу “аматора”.

В підсумку Ріме провів чемпіонат світу під егідою ФІФА в 1930 році, а МОК виключив футбол з програми Ігор-1932. І тільки бажання Гітлера провести наймасштабнішу Олімпіаду в історії (Берлін-1936) дозволило швидко повернути наймасовіший вид спорту на ОІ.

Червоний терор

В післявоєнний період почався занепад олімпійського футболу з явним перекосом у бік соціалістичних країн. Справа в тому, що в СРСР та його сателітах футбол не був професією, тому умовна Угорщина чи Польща могли виставляти свою найсильнішу збірну і грати проти реальних аматорів з Іспанії чи Франції. Ще вчора ці гравці боролись за Кубок чемпіонів з мадридським Реалом, а сьогодні виходять на аматорське олімпійське змагання.

Цей чіт-код дозволив соціалістичним країнам виграти 9 з 10 Олімпіад після 1950 року, а на турнірах з 1952 по 1980 забрати 22 комплекти нагород з 25. Після допуску професійних футболістів у 1984 році казка закінчилася, а перемога збірної СРСР в 1988 році стала лебединою піснею цієї суперечливої епохи.

Сучасний вигляд Олімпійський турнір отримав у 1996 році, коли заявку команд обмежили футболістами віком до 23 років із трьома виключеннями. На тих же іграх в Атланті вперше в програмі зʼявився і жіночий футбол. Цікаво, що після зміни правил Олімпіаду жодного разу не виграла європейська збірна. Спочатку перемогу святкували африканці (Нігерія-1996, Камерун-2000), а останні 5 турнірів виграли латиноамериканські збірні (Аргентина в 2004 і 2008 роках, Мексика в 2012 і Бразилія в 2016 та 2021).

Messi Olympic gold medal

Перші Олімпійські ігри для збірної України вже стали дещо контроверсійними. Але у нашої команди ще є можливість все виправити та вийти в плей-оф. Тож саме час вболівати за підопічних Руслана Ротаня в останньому матчі групового етапу проти Аргентини.

Оформлюйте підписку на Setanta Sports лише за 109 гривень на місяць та отримайте доступ до великої кількості спортивних трансляцій: НБА, АПЛ, Бундесліга, Формула 1, УПЛ, UFC та багатьох інших турнірів. А з промокодом NEWS24 отримуйте знижку 30%.